Egy darab pacal… Egy darab a pacalról?

Schubert Árpád a Szindbád tányérján rovatban már írt egy cikksorozatot a pacalról, most „újrafőztük”, hogy a kellemes jóllakottság érzésével vegye be mindenkinek a gyomra. Az aktualitást az adja, hogy Cserna Szabó András könyvéből készült egy monodráma, A pacal ideje, ami községünkben kerül bemutatásra november 26-án.

Dunapart rendezése - a mi partunk vagy aranypart?

Dunapart rendezése - a mi partunk vagy aranypart?

Az önkormányzat november 2-áig várja a Településfejlesztési terveihez a lakossági hozzászólásokat. E helyt is örömmel közöljük a lakosság észrevételeit, és arra kérünk minden érdeklődő polgárt, hogy fogalmazza meg a véleményét, mert közös felelősségünk van abban, hogy milyen irányt vesz a településrendezés. Most Liebhardt András volt képviselő - beküldésre került - észrevételeit olvashatják.

A széltépte

„Hálás vagyok, hogy minden nap játszhatok a térrel, s alakíthatom” - Széltépte címmel, egy kiváló és érzékeny alkotó: Vizsolyi János szobrászművész kiállítása nyílik meg Dunabogdányban, a Művelődési Házban. 

Forradalom kell? Igen!

Forradalom kell? Igen!

Idén is megemlékeztünk 1956-ról. A községi ünnepélyen az általános iskola 8. osztályosai adtak műsort, amellyel a forradalom eseményeit elevenítették fel. Az ünnepi beszédet Héder Tamás tartotta. Jelen korunk más kor, ezért más kihívást is jelent, mint ami 1956 volt. Az önkormányzati képviselő rendhagyó szónoklatában a mai mindennapok kihívásairól és kötelességeinkről beszélt. Az ünnepi beszédet e helyt közöljük.

Emlékezés Iklódy József tanár úrra, Dunabogdány díszpolgárára

Emlékezés Iklódy József tanár úrra, Dunabogdány díszpolgárára

Emlékezés Iklódy József (1918-1999) tanár úrra, Dunabogdány díszpolgárára. Rokfalusy Balázs írása.

Nyugodtan legyünk büszkék rá!

Nyugodtan legyünk büszkék rá!

Államiságunk ünnepén Szent István királyra emlékeztünk. A községi ünnepség az időjárás miatt nem az emlékműnél, hanem a Művelődési Házban került megrendezésre.

A rendezvényen közreműködött a Zeneiskola Fúvószenekara, valamint Pelva Gábor és Liebhardt András. Az ünnepi beszédet Olgyay János régész tartotta, amelynek szövegét e helyt közöljük.

Gondolatok a sváb kitelepítés évfordulójára

Gondolatok a sváb kitelepítés évfordulójára

A sváb kitelepítés 75. évfordulójáról tartott megemlékezést a Német Nemzetiségi Önkormányzat. "1947. augusztus 23-án a sötétség órája érkezett el. A közösség egyharmadát, közel 900 személyt vesztett el egyetlen hétvége alatt. Augusztus 23-án karhatalommal zárták körül a falut, teherautók érkeztek, és megkezdődött 279 család tervszerű elűzése, először Budafokra, majd onnan a marhavagonokból álló 201-es vasúti szerelvénnyel Németország szovjet megszállási övezetébe." Liebhardt András beszédének szövegét közöljük, elhangzott: 2022.augusztus 21-én, Dunabogdányban a katolikus templomban a dunabogdányi németek kitelepítésének 75. évfordulója alkalmából tartott megemlékezésen. A szerző a történelmi kitekintés mellett a sváb - magyar együttélésről is beszélt.

Faragott kőkapuk 3. rész - Esszé a faragott kőkapuk keletkezéséről, fejlődéséről

Faragott kőkapuk 3. rész - Esszé a faragott kőkapuk keletkezéséről, fejlődéséről

A faragott kőkapuk titka. A bálványos Nyakas-kőtől az keresztény templomajtókon át a faragott kőkapukig. Rokfalusy Balázs írása

Faragott kőkapuk 2. rész - Kőkapuk a Pilis-Dunakanyar és a Budai-hegység térségében

Az alábbi bejegyzés a Bogdányon kívül fellelhető faragott kőkapukat, kőoszlopokat mutatja be a teljesség igénye nélkül. Pilis-Dunakanyari térség: Kisoroszi, Tahitótfalu, Pócsmegyer, Szigetmonostor, Szentendre, Pilismarót, Dömös, valamint a Budai-hegység egyes részein: Tök, Perbál, Páty, Budajenő és Telki. Rokfalusy Balázs

 

Faragott kőkapuk 1. rész - Kőkapuk Bogdányban

Faragott kőkapuk 1. rész - Kőkapuk Bogdányban

A dunabogdányi faragott kőkapuk, és kapuoszlopok értéktára. Rokfalusy Balázs

Mi és merre, miként hívjam?  - Avagy hogyan is tájékozódjunk múltidéző sétáinkon

Mi és merre, miként hívjam? - Avagy hogyan is tájékozódjunk múltidéző sétáinkon

Az utcanevek korlenyomatok, valamint utalhatnak egy település fejlődésére. Az utcák életünk színterei, közterületek: a közösség találkozásának helye. Hock Bertalan írása az utcanevek változásáról és régi nevek felkutatásáról szól. Az írás a Bogdányi Híradóban jelent meg (2021/10. szám) 

Trianonra emlékeztünk!

Trianonra emlékeztünk!

Június 4-én, nemzeti gyásznapunkon és a Nemzeti Összetartozás Napján Dunabogdányban megemlékezésre került sor a Művelődési Házban. Az Esterházy János Társaság rendezvényén közreműködött Fekete Péter, Pelva Gábor, valamint Spanisberger Anna. Liebhardt András, a Művelődési Ház igazgatója tartott megemlékező beszédet. E helyt most e beszéd a szövegét közöljük.