A demokrácia pénzbe kerül

A demokrácia pénzbe kerül

Sokan gondolják úgy, hogy aki önkormányzati képviselőnek indul, az társadalmi munkában vállaljon csak közszerepet. A tiszteletdíj kérdése az azóta felfüggesztett, ez évi költségvetés kapcsán került napirendre, a testület ugyanis megszavaszta a díjazást. Mindezt annak ellenére tette, hogy 6 korábbi önkormányzati képviselő nyílt levélben szólította fel a jelenlegi testületet az "önmérsékletre". Kell-e, nem kell-e - erről, valamint a képviselők feladatairól elmélkedik Liebhardt András volt képviselő. (A cikk a 2020. júniusi Bogdányi Híradóban is megjelent.)

Anzix Anno

Anzix Anno

Képek és történetek a falu múltjának mélységes mély kútjából. Liebhardt András írása.

A pacal - első rész

"Aki pacalt akar enni vagy özvegyasszonyt elvenni, ne kérdje, mi volt benne." - tartja a népi bölcsesség. Hihetetlen érzelmeket vált ki az emberekből, nincs olyan ember széles-e országban aki közömbös lenne iránta. Ezáltal a pacal olyan, mint egy jó regényhős! Schubert Árpád írása a Csuszpájzon.

Beszélgetés Kristóf Jánossal a bogdányi reformátusok dolgairól - A reformáció 500 éves évfordulójára

Beszélgetés Kristóf Jánossal a bogdányi reformátusok dolgairól - A reformáció 500 éves évfordulójára

Beszélgetés Kristóf János, dunabogdányi Munkácsy-díjas festővel, a település díszpolgárával. Megjelent a Bogdányi Híradó 2017. januári és februári számaiban. Rokfalusy Balázs írása.

Bogdányi vonatkozású könyvek

Az alábbi cikkben azok a könyvek, kiadványok borítóképei kerültek összegyűjtésre, amelyek vagy részben, vagy egészben bogdányi vonatozásúak, vagy a szerzőik kötődnek valamilyen módon Bogdányhoz.

A római-kori Cirpi és a középkori Várad falu nyomában

A római-kori Cirpi és a középkori Várad falu nyomában

A dunabogdányi Váradok-dűlőben valaha állt római erőd és a később arra települt, de azóta eltűnt középkori magyar falu nyomába indulunk. Vajon igaz-e, az a közhely, hogy Cirpi lenne Bogdány római-kori neve? Rokfalusy Balázs írása.

Bogdány árpád-kori történetéről

Bogdány árpád-kori történetéről

Bogdány az Árpád-korban. Oklevelek és régészeti leletek tükrében. Rokfalusy Balázs írása.

Párviadal

1945 novembere volt. Nyikolaj D. őrnagy gázt adott, Ural M72-es oldalkocsis motorkerékpárja felbőgött, ahogy elhagyta Dunabogdányt. A hideg menetszél arcba vágta a motorost, a tokáján folyó pálinkás izzadság egy pillanat alatt hideg verejtékké hűlt. A lég végigzsibbadt a hátán és zubbonya mögé húzta össze kövér testét, de egyenletes sebességgel haladt, csak a szürkeségen átderengő hanyatló nap mutatta az irányt a jobbról fákkal, balról a Dunával szegélyezett úton.... A bogdányi svábok mindenesetre sokáig mondogatták a visegrádi eset kapcsán: „Mátyás még holtában is igazságos!” Liebhardt András

Bevetés

"A vendégek és az ifjú pár már szivárognak befelé. Gityó tapasztalt szemmel vizslatja a társaságot és bár Zongi a bandagazda, igy Gityóra, nagy megkönnyebbülésére, kissebb felelősség hárul az est folyamán, azért rutinból szkennel. Hány évet fognak lehúzni egymás mellett, mikorra állitsuk ki a válóbulira szóló névjegykártyát, milyenek a viszonyok, ki gyűlöl kit, hol lesz majd a maligán dúlásával beköszönő, elkerülhetetlen konfliktusok epicentruma. És főleg, ki lesz az, aki éjjel 2 körül beleköt a zenekarba: valami pörgőset, héj, Nyiregy-ből jöttem, ott ám nem igy zenéi’nek." - Pelva Gábor belépője a Magunk tollában

A csalán és ami mögötte van

Gyermekkori rémálmunk a nyári erdei kiránduláskor rövidnadrágban elszenvedett csaláncsípés. Rágondolni is rossz, hogy megegyük ezt a rosszindulatú növényt. Pedig a csalán egészséges, amit nemcsak gyógyászati céllal használhatunk fel, hanem ilyenkor tavasszal különféle finomságokat is készíthetünk belőle. Schubert Árpád cikke a Csuszpájzon.

Nyílt levél Bonifert Ferencnek

Nyílt levél Bonifert Ferencnek a vizes cikkben foglaltakra Liebhardt András tollából.

Mi folyt itt? (2.)

Rokfalusy Balázs válasza Bonifert Ferenc írására 2020. januárjában jelent meg a Bogdányi Híradóban